Defence Turk – Ege Savtek Söyleşisi

tarafından Berktuğ Üçel
0 yorum 984 görüntüleyenler

Tamamı gönüllülerden oluşan çok özel bir ekibin ortak çalışması olan Defence Turk; Türk Savunma Sanayii başta olmak üzere savunma sanayisinde Türkçe olarak en geniş içeriklerden birini sunan ve hem yerli savunma sanayisinde hem dünya savunma sanayisindeki son gelişmeleri biz okuyuculara aktaran bir platform.

Yakından takip ettiğimiz Defence Turk ile bu günlerde söyleşi yapma imkanı bulduk. Kendilerine bu fırsatı bizlere verdikleri için çok teşekkür ediyoruz ve söyleşimizin bir kısmını buradan siz okuyucularımızla paylaşıyoruz.

 

Ege Üniversitesi Savunma Teknolojileri Topluluğu (SAVTEK) Başkanı İbrahim Kağan Bilge, Ege SAVTEK’in kuruluş felsefesi, amaçları, Türk savunma sanayiine katkıları ve faaliyetleri ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Defence Turk: Savunma Teknolojileri Topluluğu’nun kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünce nedir?

İbrahim Kağan Bilge: “Bu yola ülkemiz savunma sanayine olan ilgiyi arttırmak ve katma değerli ürünler üretmek amacı ile çıktık. Öğrenci topluluklarının da öğrencilere kattığı mesleki ve insani değerler ortada. Amacımız savunma sanayinde yetkinleşmiş ve aranan mühendisler olmak. Biz de bu yolda daha çok insana ulaşabilmek ve hep birlikte gelişebilmek için topluluğumuzu kurmaya karar verdik.”

Defence Turk: Topluluk olarak vizyonunuz ve misyonunuz nedir?

İbrahim Kağan Bilge: “Misyonumuz üniversite öğrencilerimize, savunma teknolojileri alanında farkındalık ve deneyim kazandırmak. Vizyonumuz ise üniversite öğrencilerimizin, Türk savunma sanayiisinde aranan mühendisler olmasını sağlamaktır. Biz de bu amaçlar doğrultusunda ilerlemek istiyoruz.”

Defence Turk: Bugüne kadar üzerine çalıştığınız projelerden bahseder misiniz?

İbrahim Kağan Bilge: “Hali hazırda Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Roboik Yarışması’nda Türkiye dördüncülüğü ve Teknofest Yüksek İrtifa Roket Yarışması’nda 571 takım arasında ilk 15’e girerek finalistlik elde etmiş projelerimiz var. Ayrıca bu yıl çalışmalarına başladığımız, topluluğumuz içinde kuluçka proje olarak tabir ettiğimiz, insansız hava aracımız, insansız sualtı aracı, radyal kompresör, taşınabilir yer istasyonu, model uydu ve otonom taret gibi daha birçok proje üzerinde de çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.”

 

Söyleşinin tamamına buradan ulaşabilirsiniz:

https://www.defenceturk.net/ege-universitesi-savunma-teknolojileri-toplulugu-ile-soylesi

 

 

 

Beğeneceğinizi düşündüğümüz yazılar